Ak si raz za čas vyrobíte veniec, ikebanu, alebo inú dekoráciu zo sušených, živých, či umelých kvetín, určite sa vám zídu rôzne dekoračné materiály. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niektoré z nich , ktoré nepatria k úplne bežným.

žena
 
RAFIA
Každý, kto rád dekoruje, určite pozná sisal. Tento materiál je veľmi populárny, pretože sa dá využiť mnohými spôsobmi. Práca s ním je navyše veľmi jednoduchá a dotvoriť ním môžete takmer čokoľvek. Veľmi podobným materiálom je aj takzvaný rafia. Ide o materiál, ktorý svojim výzorom pripomína stužku. Dostanete ho v dvoch verziách, a to v prírodnej, alebo umelej. Ide o výbornú pomôcku pri tvorbe kytíc, ale taktiež kvetinových aranžmánov na dvere, či stôl. Ak sa rozhodnete tento materiál vyskúšať, určite siahnite po tom prírodnom, pretože vyzerá omnoho krajšie.
 
Jutový a papierový špagát
Jutový špagát je ďalší dekoračný materiál, ktorý je veľmi dobre známy. Jeho obdobou je papierový špagát, ktorý je pri výrobe kvetinových dekorácií neskutočnou pomocou. Je totiž prirodzene elastický, takže s ním viete veľmi dobre manipulovať. Dostanete ho v nekonečných farebných odtieňoch. Poslúži vám napríklad pri omotávaní drôtov, alebo tvarovaní stopiek.
 
Ak ste fanúšikom klasického špagátu z juty, poobzerajte sa aj po farbených kúskoch. Dostanete ho totiž v mnohých farbách. Krásny je napríklad tyrkysový, fialový sivý,  alebo ružový.
 
Základ na vence
Ak používate na výrobu vencov, klasické polystyrénové základy, vyskúšajte aj prírodné materiály. Veľmi ľahko zoženiete napríklad slamený. Zaujímavý je taktiež základ vyrobený z viniča. Ak máte po ruke slamu, alebo vinič, tieto základy si viete veľmi ľahko vyrobiť aj sami.

mladá žena
 
Šnúra z viniča
Pri viniči ešte chvíľku ostaneme. Vyrába sa z neho totiž aj šnúra, ktorou viete dekorovať nespočetné množstvo vašich výrobkov. Dostanete ju v prírodných odtieňoch, ale taktiež farbenú. Výber je len na vás. Pracuje sa s ňou neskutočne jednoducho a pôsobí veľmi esteticky.