Melóny pochádzajú z oblastí, ktoré sú so Slovenskom neporovnateľne teplejšie. Preto ich u nás môžeme pestovať iba na juhu, alebo v iných teplých oblastiach. V ostatných častiach našej krajiny, by ste na ich úspešné pestovanie potrebovali skleník, alebo aspoň fóliovník. Existuje však i jeden spôsob, ako sa vám to môže podariť vo voľnej pôde, kdekoľvek na Slovensku. stačí, ak sadenice melónu skrížite s tekvicou figolistou. Na prvé počutie sa vám tento postup môže zdať komplikovaný, no v skutočnosti na ňom nie je nič náročné.
Na začiatok si zaobstarajte semená melónu a tekvice figolistej. Je len na vás, aký druh melónu chcete pestovať. Najčastejšie sa v našich podmienkach pestuje melón vodový a cukrový, no výber je naozaj len na vás.
Prvým krokom bude predpestovanie priesad. V dobe, keď ich budete vzájomne vrúbľovať, by mali byť rovnako veľké. Preto ich vysievajte vždy v rovnaký deň. ideálna doba je posledný marcový týždeň. tak budete mať dostatok času na všetky práce, no na druhej strane vám priesady nezačnú prerastať ešte pred tým, ako budú môcť ísť von.
Vrúbľovanie uskutočňujeme v čase, keď majú priesady dva až tri, pekne rozvinuté pravé listy. Na tento účel budete potrebovať klasickú žiletku. Priesady vyberte z nádoby, kde ste ich pestovali. Priložte ich k sebe tak, aby boli ich vrchné časti v rovnakej výške. Tak a teraz pristúpite k rezu. Žiletkou narežte najprv stonku tekvice. Rez ťahajte smerom z vrchu nadol. Mal by byť dlhý iba niekoľko milimetrov. To isté urobíte aj na priesade melóna, ale smerom zdola nahor. Zárezy urobte tak, aby ste ich mohli do seba bez problémov zasunúť. Stopky rastlín v mieste zárezov o obviažte špeciálnou lepiacou páskou, alebo pásikom alobalu. Takto spojené priesady posaďte do väčšieho kvetináča, samozrejme aj s koreňovým balom. Asi o päť dní na to, môžete rastlinky odstrihnúť. Strihajte čo najbližšie pri mieste, kde ste ich spojili v zárezoch. Z tekvice odstráňte jej vrchnú časť a z melóna zas tú spodnú.