Predstavte si malé šteniatko – hravé, plné roztomilosti, ktoré nemôžete vyhrešiť, aby ste sa vyhli vražednému pohľadu v podobe vypúlených očiek ? Je super mať nového spoločníka, ktorý vás bude sprevádzať životom možno až sedemnásť rokov. Áno, aj toľko sa dokáže taký psík dožiť, no nie vždy je tomu tak ! Záleží od vášho venovaného času a priestoru, ktorý mu poskytnete. Zdravá strava a každodenný pohyb je obrovský faktor, na ktorom záleží celý jeho život.

pes

V neposlednom rade je treba spomenúť aj návštevu veterinárneho lekára a správnu starostlivosť, čo sa týka aj pevne vytvoreného puta medzi vami a vaším chlpáčom. Záleží aj na výchove už od malého šteniatka, aj keď sa mu to spočiatku možno bude zdať čudné, časom pochopí, čo od neho presne vyžadujete, a na to presne slúžia rôzne cvičiská spolu s odborníkmi zaoberajúcimi sa kynológiou. Kynológia je zjednodušene veda skúmajúca psíkov zo širokého hľadiska, či už genetického alebo šľachtiteľského. Zaraďuje sa sem samozrejme aj práca s nimi akou je výcvik, správna starostlivosť a psie športy.

Výcvik psa býva spočiatku náročný, najmä ak ide o tvrdohlavé plemeno (napríklad Yorkshírsky terriér). Charakter psa by mal však odrážať aj kúsok z majiteľa, takže sa netreba hneď riadiť plemenom. Tak ako aj ľudia aj psy sa rodia s odlišnými typmi inteligencie, a tak aj malá Čivava dokáže pochopiť príkaz za rýchlejší čas než Nemecký ovčiak. Základné povely hravo zvládnete aj v pohodlí vášho domova, len musíte vedieť ako na to. Medzi ne patrí sadni, ľahni, zostaň a známa fráza : „K nohe !“ Ak chcete aby vás pes poslúchal, nepoužívajte iné slová než tieto. Pes si to ľahšie zapamätá a rýchlejšie sa tak učí. Za dobré sa považuje psovi aj ukazovať v sprievode vyslovenia povelu a všemožne sa snažiť, aby to pochopil. Za dobre zvládnutú prácu im pochopiteľne dajte nejakú dobrotu a vďačne ho potľapkajte po hlavičke. Škrabkanie sa taktiež považuje za určitý druh odmeny a spolu s láskavými slovami sú milou formou pre odvďačenie sa za správne vykonaný povel.

bordaeux

Ak váš psík nie je ochotný poslúchať ani za odmenu, v žiadnom prípade nepoužívajte elektrický obojok ! Ak ho milujete, nebudete mu predsa ubližovať elektrickými šokmi ! Zoberte ho radšej na poriadny výcvikový program do strediska. Pomôžu vám tam aj špecialisti a malý poplatok vám predsa neublíži ! Bude to nakoniec veľká zábava, a nielen pre psa.