Drevo milujeme všetci, je teplé, hrejivé a na dotyk príjemné, v priestore vytvára pocit pohodlia a útulnosti, ale jeho životnosť závisí na ošetrovaní, ktoré nie je jednoduché, ale ani lacné. Hlavne v exteriéri je drevo vystavené nepríjemným vplyvom počasia, a preto aj jeho ošetrovanie musí byť intenzívnejšie. Jeho miesto však dnes do určitej miery zabral nerez.

Lesklé, elegantné a nadčasové

Chaty, chalupy či rodinné domy sú stavby, ktoré „milujú“ drevo. Drevené sú na nich okná, schody aj ich zábradlie, a práve zábradlia súčasných moderných stavieb sa vo veľkej miere vyrábajú z nerezu, ktorý si nevyžaduje nijaké veľké náklady na jeho údržbu, v dobrom stave vydrží aj v exteriéri. Rozmach rozsiahlych stavieb obchodných centier, bytových komplexov, administratívnych budov a podobne si vynútil aj používanie odolných, kvalitných a nadčasových materiálov ako je práve nerez.

Estetické hľadisko je pri navrhovaní zábradlia jedným z faktorov, na ktoré prihliadame pri výbere materiálov. Nerez je estetický, elegantný, má dlhú životnosť a využiť ho môžeme pri stavbách najrozličnejších štýlov. Schodiská ho milujú, vďaka nerezovému zábradliu Lmmont sa z nich stávajú výrazné prvky celého diela. Spôsob prevedenia zábradlia môže byť formou nosnej konštrukcie z nerezových stĺpikov, ale aj spojenie nerezu so sklom je takisto veľmi žiadané a efektné.

Nerez v exteriéri takisto zažiari

Nosné stĺpiky konštrukcie sa dajú kotviť do podlahy z hornej strany alebo z boku, na dosiahnutie takzvanej čistej línie je vhodné kotvenie ukryť pod nášľapnú vrstvu podlahy, kde nebude viditeľné. Použitie skla a nerezu je výborný krok, vďaka týmto dvom materiálom ožije celý priestor. Sklo musí byť výhradne bezpečnostné, jeho povrchová úprava nemusí byť iba číra, ale aj pieskovaná či mliečna alebo s grafickými vzormi tlačenými priamo na sklo, ale aj veľa iných úprav.

Ak plánujete zábradlie umiestniť do vonkajšieho prostredia, je dobré použiť odolnejšiu oceľ, aby vydržala nápor mrazov, slnečného žiarenia, kyslých dažďov, ale aj nečistotám, mechanickému nátlaku a prachu. Ošetrovanie tkvie v utieraní prachu a ošetrení leštiacim prípravkom, určeným na nerez, tak ostane roky v rovnakom stave.