Večná dilema motoristov: ktoré disky na kolesá zvoliť, z plechu alebo hliníkové? No mnohí už na túto otázku poznajú odpoveď vopred, ale nemusíte byť odborník v tejto oblasti, aby ste tušili, kto v tomto prípade ťahá za kratší koniec. Stále jasnejším favoritom sa totiž stávajú hliníkové disky.

hliníková kola

Viditeľné rozdiely sa rokmi stierajú
Pred niekoľkými desaťročiami boli rozdiely medzi výrobkami oveľa výraznejšie, a nebolo to len v dostupnosti, ale základom bol materiál, využívaný pri ich výrobe. V súčasnosti sa oceľové disky vyrábajú z podstatne ľahších materiálov, a tak sa bezpečnosť rozdiely v kvalite ocele a hliníka postupne stierajú. Napriek všetkým vylepšeniam ocele a jej výborným vlastnostiam sa víťazom stáva hliník, ktorý svojou ľahkosťou ešte stále vedie nad svojim konkurentom. Aj preto mu dáva prednosť väčšina motoristov. Hliníkové disky tak stále viac víťazia v boji s oceľou, ale ich obľúbenosť nestojí len na nízkej hmotnosti, ale faktorov, podľa ktorých si ich motoristi vyberajú, je podstatne viac. Rozhoduje totiž aj dizajn a celková vizuálna stránka.

Rozoberme si vplyv rozdielu v hmotnosti diskov na opotrebovanie častí vozidla
Vezmime si príklad, keď má automobil nasadené hliníkové disky s hmotnosťou 7kg, no ak by mal oceľové, ktoré sú ťažšie o 1,3kg, vyšiel by z toho hmotnostný rozdiel, ktorý by mal značný vplyv na zaťaženie neodpružených častí vozidla takmer o 5,2kg. A práve tento rozdiel by mal v prípade ľahších diskov podstatne menší vplyv na opotrebovanie častí automobilu.

auto

Pastva pre oči má svoj vplyv
Druhou spomenutou stránkou je dizajn, respektíve vizuálna stránka. V tomto smere je hlavné rozhodnutie na motoristovi, ktorý si zakladá na vizuálne stránke svojho tátoša a aj zdanlivo málo dôležitý detail ako sú disky na kolesách majú svoj podiel na celkovej kompaktnosti dizajnu vozidla. Preto títo vodiči siahajú po hliníkových diskoch, ktoré sú dizajnové, elegantné a hlavne štýlové.