Na svete asi neexistuje dieťa, ktoré by netúžilo po psíkovi. Určite sa však nájdu aj výnimky, teda deti, ktoré by chceli skôr mačku. Táto voľba môže byť v podstate o čosi lepšia, pretože mačku nemusíte venčiť  a ak sa ju rozhodnete chovať iba vo vnútri, tak sa veľmi rýchlo naučí svoju potrebu vykonávať do mačacej toalety. Na niektoré veci, by ste však v prípade tohto zvieraťa a deťoch, mali dať o čosi väčší pozor.

holčička
 

Správny výber je polovicou úspechu

 
Povahu psa viete odhadnúť už od malého šteniatka. Navyše v tomto prípade ide o domestikované zvieratá, takže sa až tak často nestáva, že sú nadmieru agresívne, alebo si jednoducho nenechajú kecať do svojho života. U mačiek je to ale presne naopak. Ide o samostatné zvieratá, ktoré žijú podľa svojich vlastných pravidiel. Preto sa vám môže veľmi ľahko stať, že narazíte na dominantného jedinca, ktorý sa s vašim dieťaťom nebude hrať. Odmietne mu sedieť na kolenách, alebo sa blázniť s plyšovou myšou. 

kočička
 
Pokiaľ sa rozhodnete zobrať si mačiatko od niekoho, kto netuší nič o otcovi, niekedy možno ani o matke, dosť riskujete. O povahe mačky totiž rozhoduje hlavne genetika. Hlavnú úlohu zohráva matka, no aj otec je podstatný. Ak boli teda rodičia mačiatka neprítulné, bojazlivé, alebo agresívne mačky, v dospelosti bude také i ono. Ak teda chcete mačku zaobstarať predovšetkým pre vašu ratolesť, obráťte sa na chovateľské stanice, kde je povaha a genetika prísne kontrolovaná.
 

Pozor na pazúriky

 
chlapci

Ďalším problémom sú mačacie pazúriky. Ak sa rozhodnete pre toto zvieratko, musíte sa zmieriť, že vášmu dieťaťu sa nejaký ten škrabanec určite ujde. Pazúry mačky používajú pri hre, ale taktiež vtedy, keď sa vám snažia prejaviť lásku. Vtedy vám vylezú napríklad na kolená a svojimi labkami doslova hniesť vašu kožu. Je to síce bolestivé, ale mačku to neodnaučíte. Ide totiž o prirodzený prejav lásky.
 
Mačička teda môže byť veľmi bezpečnou a plnohodnotnou náhradou psa. Dajte si však dobrý pozor pri jej výbere a svojmu dieťaťu dôkladne vysvetlite, ako s ňou správne manipulovať.