V Budapešti, meste na ploche 525 km2, kde žije takmer 1,8 milióna obyvateľov, je naozaj z čoho si vyberať. Budínsky hrad, Széchenyiho reťazovýmost, Veľká synagóga a tak ďalej. Ale toto naše deti nenadchne. To, čo ale zaručene poteší ich cestovateľské dušičky,  budú tri budapeštianske atrakcie.

dunaj

  1. TROPIKÁRIUM

Presnejšie povedané Tropikárium a Oceanárium. Zážitok, na ktorý nezabudnú a možno si budeme musieť cestu do tejto metropole ešte raz zopakovať. Tu sa totiž ocitáme v svete, ktorý inde nezažijeme. A ak zažijeme, celkom určite nebudeme v bezpečí ako tu. Tak napríklad prechádzka tropickým dažďovým pralesom – svetom, kde deti na vlastné oči vidia aligátora, opice, hady, voľne poletujúce vtáky krikľavejšie hlasom a ešte viac sfarbením. V pralese zažijete aj skutočnú búrku a dážď.  Alebo žraločie akvárium s objemom 1,6 miliónov litrov! Dravce plávajú iba pár centimetrov od nás v 11 metrovom tunely. Naoko nevšímavé, dôstojné, hrozivé a neodolateľné. Takýchto atraktívnych zón je tu niekoľko a je to nielen fascinujúce, ale aj veľmi poučné.
Cena vstupeniek pre deti od štyroch do osemnásť rokov je 2000 HUF a pre dospelákov 2700 HUF. Do štyroch rokov majú detičky vstup zadarmo.
GPS súradnice: N47.4097°, E19.0196°

  1. PLANETÁRIUM

Planetárium je momentálne v prestavbe, ale v tomto roku (2019), by malo byť znovu v celej svojej jedinečnosti otvorené. Ocitnete sa pod obrovskou polkruhovou kopulou a pred vami sa premieta jedinečný svet vesmíru. Živý obraz s výkladom trvá približne hodinu. Ale čas nebudete rátať,  pretože vy odchádzate tak ďaleko, vysoko a hlboko, že pozemské meradlo v tých chvíľach neplatí.
Cena vstupeniek bola pred rekonštrukciou 1500 HUF pre dospelého a 1200 HUF detského návštevníka.
GPS súradnice: N47.47708° , E19.10171°

most

  1. BOBOVÁ DRÁHA

Bobová dráha bola pre naše deti veľká zábava. Bude aj pre vaše. Budapeštianska má dĺžku 700 metrov a výškový rozdiel najvyššieho a najnižšieho bodu je 34 metrov. Odporúčam zakončiť ňou predchádzajúce návštevy. Deti sa vyšantia na dráhe, môžu aj na skákacom hrade. Alebo si spolu môžete zahrať aj minigolf na 18 – jamkovom ihrisku, ktoré je hneď vedľa. Unavíte ich a cestou domov v aute sladko zaspia.
Vstupné pre deti do troch rokov je zdarma, od troch do trinásť rokov je 320 HUF a potom ste už veľkáč a platíte 370 HUF za jednu jazdu. Samozrejme, že ak si kúpite viac jázd naraz, zaplatíte menej. Minigolf a skákací hrad majú svoje cenníky.
GPS súradnice: N47.45550°, E19.00650°