Toto rozhodnutie je zásadné v živote ľudí. Nielen pre mladé rodiny, ktoré sa chcú osamostatniť, ale aj pre tých, ktorí pociťujú potrebu zmeniť svoj život. Z vlastných životných skúseností odporúčam dom na vidieku.
     Nie je to však pre pohodlných ľudí. O dom sa človek musí starať. A nemám teraz na mysli len pravidelné kosenie trávnika. Ide o údržbu celého domu, dvora, oplotenia, či starostlivosť o záhradu. Občas vyskočí väčší, či menší problém, ktorý je potrebné okamžite riešiť . Ale potom prídu pokojné obdobia , kedy si môžeme užívať posedenia v záhrade s rodinou a priateľmi pri opekaní, guľáši, či len tak pri káve a dobrej knihe.rodinný dům.jpg
Ak chce niekto ísť na vidiek, lebo ho už unavil život v meste s jeho hlukom, zlým vzduchom a hľadá tiché miesto na zemi, mal by si zvážiť pri výbere domu jeho umiestnenie v krajine i v obci. Nepozerať len na prednosti domu, ale aj na to, kde sa nachádza. Ak hľadá úplné ticho, niekde uprostred dediny to nebude. Ale ak mu nerobí problém vstávať na kikiríkanie susedovho kohúta, toleruje zvuky kosačky, či píly a dokáže si vybudovať dobré vzťahy so susedmi, také bývanie mu bude vyhovovať.
Samozrejme je potrebné brať do úvahy aj dopravu do zamestnania, školy, či k lekárovi. Vybrať si obec, kde je časté spojenie autobusom, prípadne vlakom. V živote prídu situácie, kedy nemáme možnosť cestovať autom a musíme využiť práve túto dopravu.panelákový byt.jpg
Vychovávať deti na vidieku je dobrá voľba.Tento spôsob života je pre nich iste lepší a obohacujúcejší ako vysedávanie doma s mobilom, či pri počítači v meste. Pobyt v zdravom prostredí, kontakt so zvieratami, pozorovanie ich života, nadobudnutie rôznych pracovných zručností ich lepšie pripraví pre život v dospelosti.
 

  •  2  –

Život v mestemnohé z týchto problémov neprináša. Jednoduchšie sa dostaneme všade tam, kde potrebujeme. Blízko sú nákupné centrá a rôzne služby. Ale je tu tiež smog, hluk, strata súkromia, keď si pozeráme na sídlisku skoro do taniera, či naopak pocit, že sme „sami medzi ľuďmi.“ V panelovom dome sa zbežne poznajú len najbližší susedia. Každý príde domov, zatvorí za sebou dvere a uzavrie sa pred okolitým svetom.
 
     Každý spôsob bývania má svoje plusy aj mínusy. Je potrebné zvážiť, čo v danej životnej situácii, či období života, je pre nás dôležité, a správne sa rozhodnúť.