Aj napriek tomu, že ľudské telo sa dokáže vďaka pečeni detoxikovať samé, niekedy je potrebnú mu s týmto procesom trochu pomôcť. Veľmi často sa detoxikácia realizuje hlavne po novom roku alebo na jar, kedy sa robia jarné očisty. Ešte pred začatím detoxikácie je treba vedieť, že nie je dobré robiť tvrdé pôsty, kedy neprijímate žiadne jedlo, aby ste svoje telo prečistili. Rovnako, aj keď sa už rozhodnete počas detoxu obmedziť normálne potraviny a nahradiť ich ovocnými a zeleninovými šťavami, nerobte toto častejšie než raz alebo dvakrát ročne. Okrem toho by ste mali dodržať aj rozostup niekoľkých mesiacov medzi jednotlivými priebehmi detoxu, aby sa vaše telo stihlo zregenerovať. Detoxikáciu pečene by ste mali vykonávať hlavne, keď si všimnete niektorý z nasledujúcich príznakov a symptómov: ak pociťujete suchosť alebo horkú chuť v ústach a krku, cítite sa byť stále unavený, nemôžete zaspať, mávate silné migrény a bolesti hlavy, cítite sa byť stále nafúknutý, svrbí a páli vás pokožka, máte opuchliny na uzlinách, či pociťujete bolesti v okolí rebier.

Detox pečene

Proces očisty by ste mali začať tým, že upravíte svoju stravu a zameníte nezdravé potraviny za zdravšie alternatívy. Vyradiť by ste teda mali všetko jedlo, ktoré je príliš ťažké na pečeň – tučné, mastné, olejové, umelo upravené a zafarbené. Konkrétne ide o potraviny a nápoje ako je alkohol, káva a kofeín, cukor, niektoré druhy mäsa, mliečne výrobky, sladkosti, pečivo, strukoviny a taktiež aj niektoré druhy ovocia (hrozno, melón, hruška, bobule) a zeleniny (uhorka, reďkovka, cibuľa, kaleráb).

Odšťavené ovocie a zelenina

Namiesto týchto jedál môžete jesť ich zdravšie verzie – mliečne výrobky zameníte za ovčie mlieko a tvaroh, klasický olej za olivový, sladké nápoje za jablkový džús alebo nesladené čaje a tučné mastné mäso za teľacinu, kuracinu, morčacinu alebo ryby. Čo sa týka zeleniny jesť môžete kapustu, brokolicu, špenát, zemiaky, mrkvu a koreňovú zeleninu, a z ovocia si pokojne doprajte citrusové plody, slivku, jablko, banán alebo broskyňu. Počas detoxu by ste nemali zabúdať ani na dostatočné hydratovanie tela, prostredníctvom pitného režimu. Piť by ste okrem čistých ovocných štiav a džúsov, mali hlavne veľké množstvo vody. Po úprave jedla a nápojov prispejete k správnemu naštartovaniu detoxikácie aj užívaním rôznych doplnkov stravy, akými sú vitamíny, probiotiká a výťažky z rastlín a byliniek.