Zvieratá sú tiež živé bytosti ako my. Možno si to neuvedomujeme, ale pri formovaní osobnosti dieťaťa môžu zohrávať dôležitú úlohu nie len zvieratá, ale celkovo príroda. Príroda má pozitívny vplyv nie len na deti. Veď to vieme aj sami, že keď sa konečne dostaneme do lesa alebo na lúku, cítime tú energiu.
To ako sa dieťa správa k zvieratám máme na svedomí len my, rodičia. Pretože výchova je len na nás a my im formujeme osobnosť. Deti nevedia ako sa správať v prírode, treba ich to naučiť a ísť im príkladom. Musíme im povedať, že sa ku zvieratkám správame úctivo a neubližujeme im a rovnako aj k rastlinám, ktoré bezdôvodne netrháme a vysvetlíme im prečo je fauna a flóra pre náš život dôležitá. Komunikácia je základ rovnako ako to, že ich  aktívne zoznamujeme s prírodou a so zvieratkami.

lev.jpg

Môžete si naplánovať výlet do zoo, teraz máte možnosť si zájsť práve do tej kontaktnej, kde návštevníci majú dovolené chytať a hladkať zvieratká. Ďalším spôsobom ako deťom priblížiť tieto milé stvorenia je, že si zadovážite domáceho miláčika priamo domov, pravda ak ho už doma nemáte. Dobrou voľbou je psík, ktorý naučí dieťa zodpovednosti napríklad v podobe pravidelného venčenia. Mačička je tiež príjemný spoločník, ale úplne iný ako pes. Ak nechcete priamo tieto najobľúbenejšie zvieratká do bytu, skúste uvažovať nad zajačikom, škrečkom či morským prasiatkom. Každému zvieratku sa bude dieťa stopercentne tešiť.

štěně.jpg

Ak už máte doma psíka alebo mačku a ste novopečení rodičia je prirodzené, že máte obavy. Nemusíte sa báť. Dôležité je to, že dieťatko so zvieratkom budete postupne zoznamovať. Ukážete mu ho a necháte ho nech si dieťa v pokoji ovonia. Zviera musí vedieť, že dieťa nie je pre neho hrozba. Aj dieťa neskôr treba k domácemu miláčikovi postupne viesť a ukazovať mu ako sa on staráme. Ň
Je často vidieť, že rodičia túto výchovu podceňujú a neraz vidíte dieťa, ktoré zvieratku ubližuje. Neustále majte na mysli, že keď sa psík alebo mačka cítia v ohrození je viac než pravdepodobní, že sa budú brániť. Preto netreba deti nechávať pri domácich miláčikoch osamote, aby im nevedomky zvieraťu neublížili.