Banánovník môžete pestovať ako okrasnú, ale aj úžitkovú rastlinu. Dopestovať plody síce nie je úplne jednoduché, ale ani nemožné.
 
V bytových podmienkach zväčša pestujeme menšie odrody banánovníkov, ktoré pochádzajú z Číny. Tie začínajú kvitnúť približne po dvoch, až troch rokoch. Záleží to od konkrétnej odrody. Na to aby vám z kvetov nakoniec vyrástli aj malé banány, musíte rastlinám poskytnúť čo najlepšie podmienky na život.  

list
 
Keďže hovoríme o rastlinách z tropických oblastí, základnými podmienkami sú dostatok tepla, svetla a vlhkosť. Banánovníky sú vhodnými rastlinami pre ľudí, ktorí majú aj počas zimy vo svojom byte radi teplo. Najlepšie sa im bude dariť pri teplote okolo dvadsiatich piatich stupňov Celzia. Dôležité je tiež to, aby bola počas roka približne rovnaká. Prílišné kolísanie teplôt im totiž vôbec neprospieva.
 
V byte by sme im mali nájsť čo najsvetlejšie miesto. V zimnom období nepoškodí ak im trošku prisvietime i umelým svetlom.
 
Veľké listy zapríčiňujú nadmerné odparovanie vody. Preto by sme rastliny mali polievať dva krát denne, avšak menšou dávkou vody. Zemina by mala byť na dotyk stále vlhká, ale nikdy nie premokrená. Okrem toho je podstatné listy pravidelne rosiť. Môžete použiť rozprašovač, alebo navlhčenú handričku.
 
Vhodnou pôdou je zmes vyzretého záhradného kompostu, rašeliny a piesku. Tieto tri zeminy zmiešajte v pomere 2:1:1. Potrebné je aj dostatočné hnojenie. Najlepším riešením je klasické hnojivo určené na izbové rastliny.

banánovník
 
Hneď na začiatku by sme mali banánovník zasadiť do väčšieho kvetináča, pretože časté presádzanie im nerobí dobre. Myslieť by sme mali taktiež na to, že v dospelosti majú tieto rastliny výšku o čosi viac ako meter. A to hovoríme o menších odrodách. Preto by sme mali vo svojom byte nájsť dostatočne priestranné miesto. Banánovníky bohužiaľ nie sú vhodnou voľbou do menších interiérov.
 
Ako sme už spomenuli, na plody si budete musieť počkať niekoľko rokov, avšak zvyšok rastliny, rastie naopak extrémne rýchlo. Za rok dorastie aj o dvadsať centimetrov.
Rozmnožovanie je taktiež veľmi jednoduché. Každoročne sa pri materskej rastline objavia mladé výhonky. Tie opatrne odoberieme a presadíme do samostatného kvetináča.