Aj keď sa pestovanie úžitkových i okrasných rastlín v súčasnosti uberá ekologickejším smerom, ešte stále veľmi často používame aj množstvo chemických prípravkov. Niektoré sú určené na ochranu pred škodcami a chorobami, iné zas na podporu rastu rastlín, dezinfekciu, či zlepšenie kvality pôdy. Nech už sa na vašej záhrade objavujú hociktoré z nich, pri ich používaní, by ste nemali nikdy zabúdať na niekoľko dôležitých zásad.

hnojivo
 
Skladovanie
 
Majte vždy na pamäti, že všetky chemické prípravky určené do záhrady, sú pre ľudský i zvierací organizmus jedovaté. Obzvlášť opatrní, by ste preto mali byť pri ich skladovaní. Dbajte na to, aby boli všetky fľašky a bandasky s chemikáliami poriadne uzavreté. Taktiež ich vždy po použití poutierajte z vonku. Ak máte domáce zvieratá, stačí jedno nevinné oliznutie a problém je na svete. Všetky chemické postreky a hnojivá, ukladajte do uzatvárateľnej, ideálne plastovej, škatule, aby sa k nim nedostali deti. Určite by ste ich nemali mať odložené v dome, napríklad pod kuchynským drezom, alebo umývadlom v kúpeľni. Dobrým priestorom je napríklad kôlňa, alebo garáž.

pergolie
 
Manipulácia
 
Opatrní buďte hlavne pri samotnej manipulácií a užívaní chemický prostriedkov. Niektoré z nich dokážu poleptať pokožku aj pri tom najmenšom kontakte. Preto je vhodné používať ochranné gumené rukavice. Oblečenie, ktoré pri tejto činnosti na sebe nosíte, perte osobitne. Pre ľudí s citlivou pokožkou, alebo alergiou, môže byť i minimálne množstvo nebezpečné.
 
Dávkovanie
 
Vždy dodržiavajte stanovené dávkovanie, ktoré je uvedené na obale. Bude lepšie, ak sa budete riadiť heslo, že menej je viac. Ak to totiž preženiete, môžete uškodiť nie len sebe, ale i samotným rastlinám. Navyše vaša domáca úroda stratí zmysel, pretože ju doslova napcháte chémiou. Zeleninu, si teda môžete pokojne kúpiť v obchode, pretože tá vaša nebude o nič zdravšia.

zahradnictví
 
Konzumácia
 
Zeleninu, alebo ovocie, ktoré postriekate chemickým prípravkom, vždy pred konzumáciou poriadne umyte. Postrek totiž na plodinách ostáva aj po niekoľkých týždňoch. Čokoľvek „postriekané“, nejedzte minimálne tri dni po chemickom ošetrení.