Keď už sa začneme venovať prezúvaniu pneumatík z letnej sezóny na zimnú (alebo opačne), budeme sa pritom venovať našim kolesám. A pri tejto príležitosti si preto pravdepodobne všimneme aj disky na kolesách a príde na rad úvaha, či budú lepšie tie plechové alebo hliníkové typu alutec. Tým hliníkovým sa zvykne vravieť aj zliatinové alebo jednoducho elektróny. A asi už viete, že sú oproti tým plechovým drahšie.

Otázka ale je, prečo

Tak spomeňme napríklad univerzálnejšiu ponuku, možnosť vyberať z množstva značiek a dizajnových riešení hliníkových diskov, tieto sú navyše podelené do rôznych cenových kategórií. Určite v tomto prípade nie je problém vybrať nejakú ideálnu možnosť pre konkrétneho motoristu a jeho vozidlo.

Pes, koleso od auta

Celý proces pri výbere v súčasnosti uľahčujú aj počítačové simulácie, modely, na ktorých záujemca môže virtuálne vidieť, ako by konkrétny typ elektrónov pôsobil a vyzeral na konkrétnom type automobilu. Je to proste samozrejmá voľba pre tých, ktorí si na výbere diskov chcú dať záležať a neuspokoja sa iba s tými lacnými plechovými. Plechové by v prípade štýlovejších vozidiel z vyššej triedy mohli dizajn takéhoto moderného vozidla degradovať, vizuálne poškodiť a znížiť tak celkovú estetiku auta.

  • A dizajnovým plusom hliníkových diskov je potom aj ich jednoduchšia údržba, resp. jednoduchšie čistenie, a to dosť možno aj kvôli ich povrchovej úprave a kvalitnému laku.

Hliníkový disk

Týmto ale výhody zliatinových diskov nekončia. Ako odznelo, vyzerajú estetickejšie, no a takisto majú nižšiu hmotnosť, čo je výhoda hlavne pre zlepšené jazdné vlastnosti vozidla. Oproti plechovým predstavujú nižšiu záťaž, čo so sebou prináša niekoľko oceniteľných benefitov, napríklad aj nižšiu spotrebu paliva, menšie opotrebovávanie súčiastok a komfortnejšie vlastnosti pri jazde. Ak sa vymenia ťažké plechové disky za ľahšie elektróny, prichádza vlastne k odľahčeniu vozidla.