Vianočné sviatky sú okrem iného aj sviatky hojnosti. Odolať všakovakým pochúťkam, sladkostiam, zemiakovému šalátu s rybou či rezňom jednoducho nejde. A keďže sú tieto sviatky len raz za rok, prečo si odopierať?… veď hneď po nich je Nový rok a my si môžeme dať predsavzatie, že začneme cvičiť, zdravo sa stravovať a to čo sme cez Vianoce pribrali zhodíme. Aj keď si toto predsavzatie dávame každý rok už v polovici januára naň zabudneme. Možno zabudneme, možno nemáme čas a možno…možno sme stratili počiatočné odhodlanie.

břicho

Plán na chudnutie začína v hlave.
Skôr než zas začnete so zhadzovaním hmotnosti ujasnite s to v hlave. Viete, že to bude chcieť isté obmedzenia (hlavne v stravovaní) a zvýšený výdaj energie (pohyb). Bez toho to jednoducho nejde. Stanovte si ciel, ktorý chcete dosiahnuť. Ak nepatríte práve k trpezlivým osobám stanovte si ciele postupne a za ich splnenie sa odmeňte.

Stanovenie cieľov.
Zmeniť jedálny lístok je ťažké ak ste doteraz mali každý deň bravčové rezne, slaninu, čokolády, chipsy a pod. Jedným z vašich cieľov by v tomto prípade mohlo byť urobiť si počas týždňa 2 – 3 dni, kedy sa vzdáte rezňov v prospech zeleninových šalátov, alebo chipsy vymeníte za zeleninu či ovocie. Bude to síce ťažký boj (chute verzus zdravý rozum a chudnutie), ale ak ho zvládnete doprajte si odmenu – dajte si pár chipsov.

Zaradiť viac pohybu do bežného dňa môže byť časovo náročné, ale nie nemožné. Ak sa už rozhodnete, že sa odmeníte chipsami vyberte sa po ne do obchodu pešo. Možno zvíťazí vaša lenivosť a nikam nepôjdete, no ak predsa len sa do obchodu vyberiete bude to pohyb naviac. Takto sa vám podarí spáliť viac kalórií a urobiť aj niečo pre svoje zdravie. Časom sa môžete vybrať do vzdialenejšieho obchodu a spálite tak viac kalórií.

salát

Občas zlyháte.
Nestavajte sa na váhu každý týždeň v nádeji, že ste zhodili pár kíl. Nie vždy to pôjde. Občas neodoláte rezňom, občas si doprajete čokoládu aj s koláčom v jeden deň. Sme ľudia a nie stroje. Ak vaša hmotnosť aj napriek snahám nejde rýchlo dole zmeňte svoj jedálniček. Možno ste ho zle nastavili a možno potrebujete viac pohybu. Určite to ale nevzdávajte a pokračujte v chudnutí ďalej.