Fenikel patrí k zelenine a koreninám, ktoré neobľubuje každý. Má veľmi charakteristickú vôňu aj chuť. Možno ste doteraz nechápali aký je rozdiel medzi feniklom, ktorý pripomína sploštený kaleráb, a feniklom, ktorý si kúpime vo vrecúškach ako korenie. V skutočnosti ide o tú istú rastlinu. V prvom roku po vysiatí vytvorí mohutný koreň. ak ho zo zeme vytiahnete, môžete ho konzumovať ako zeleninu. Pokiaľ ho však necháte v zemi, na druhý rok začne vytvárať stonku, na ktorej dozrievajú semená, podobné kôpru. Tie sa následne využívajú ako korenie.

fenykl
 
Fenikel má svoj pôvod v južnej Európe. Časom sa však rozšíril aj do jej ostatných častí, takže pomerne bez problémov, prežije aj našu zimu. Základom je jeho ochrana pred priamym mrazom. Tú zabezpečíte suchým lístím, alebo konármi z ihličnatých stromov a poriadne nahrnutou zeminou ku koreňom.
 
Feniklové semená vysievajte priamo na záhon, a to až v priebehu júna a pokojne i do polovice augusta.Ak by ste ich vysiali skôr, rastliny by vám mohli príliš skoro vybehnúť do kvetu. Prvé nadzemné časti môžete zbadať už v priebehu dvoch týždňov. Nemusíte sa obávať, do prvých mrazov stihne fenikel vytvoriť dostatočne silné korene, ktoré s vašou pomocou prežijú zimu.
Druhou možnosťou je predpestovanie priesad. Tie vysievajte v rovnakom období. Zabezpečte im však vhodnú teplotu, ktorá sa musí pohybovať okolo pätnástich a maximálne dvadsiatich stupňov Celzia. Do voľnej pôdy ich vysaďte až koncom júla, alebo začiatkom augusta.

květ fenyklu
 
Väčšina odrôd potrebuje na vývoj dva až tri mesiace.Pokiaľ však chcete fenikel pestovať v chladnejších častiach našej krajiny, siahnite po odolnejších odrodách. Jednou z nich je napríklad Di Firenze, ktorá potrebuje pre svoj rast približne dva mesiace.
 
Ako sme spomenuli už na začiatku, pokiaľ chcete fenikel konzumovať ako zeleninu, pred príchodom prvých mrazov, zo zeme vykopte podzemnú hľuzu. Ak ju v zemi necháte, koncom ďalšieho leta, budete môcť zbierať semená, ktoré sa používajú ako aromatické korenie.