Osvetlenie miestností sa radí k základným súčastiam bývania. Lenže aj pravidelná prevádzka svetla niečo stojí a donedávna sme to riešili častokrát tým, že sme svietili len v potrebných a relatívne krátkych časových intervaloch. Na druhej strane však dnešný trh ponúka úspornejšie a modernejšie alternatívy, známe sú hlavne led žiarovky Led Produkt.

Tie využívajú úsporné svetelné diódy, ktorých prevádzka si pýta v podstate minimálny odber elektrickej energie a oproti klasických žiarovkám dokážu byť tieto úspornejšie o cca 85 – 90 % pri ich pravidelnom používaní. Efektívnosť úspory budeme vnímať ešte viac, ak týmito zdrojmi nahradíme hneď niekoľko starých svetiel.

žiarovka, kniha

Najmä zo začiatku, kedy boli tieto technologicky pokročilé „ledky“ novinkou, sme v ich spojitosti vraveli o vyššej kúpnej cene. Efektívna úspora energií je však faktor, ktorý dokáže ušetriť financie každý mesiac a zároveň pripomeňme, že tieto svetelné produkty majú oveľa vyššiu životnosť. Tá sa odhaduje na circa 50 000 hodín žiarenia (niekde sa udáva až 100 000 hodín). Takisto si pýtajú minimálnu, respektíve žiadnu údržbu a sú recyklovateľné.

Zároveň do vašich priestorov prinesú požadované svetlo, nakoľko produkujú viac svetla na 1 Watt čo konkrétne znamená, že stará žiarovka produkovala asi 15lm/W a „ledka“ produkuje zvyčajne viac ako 100 lm/W. Ich chod je teda vďaka diódam úspornejší, ale zároveň majú funkčnejší efekt žiarenia, čo je prekvapujúca, no rozhodne oceniteľná vlastnosť.

  • Navyše sú ekologické a neobsahujú škodlivú ortuť.

žiarovka, príroda

Led svetlá nám vo všeobecnosti ponúkajú tiež možnosť vybrať si na základe teploty farby udávanej v Kelvinoch. Z tohto hľadiska máme na výber možnosti ako:

  • Teplá biela (3000 K)
  • Neutrálna (4000 K)
  • Studená biela (6000 K).

Teplá biela má sfarbenie do červena, resp. oranžova, je podobná svetlu, ktoré produkovali klasické žiarovky a má skôr hrejivý, relaxačný efekt. Neutrálna je veľmi podobná dennému svetlu a studená biela pôsobí chladným dojmom, so sfarebním do modra, pričom je vhodná napr. do múzeí, laboratórií apod.