Každý chce nasledovať dobu. A ak má byť formou ochrany našej planéty trendy vec a k tomu nezávadná, tak prečo nad kúpou neuvažovať?  Výroba automobilov sa chce v tomto smere stále vyvíjať a ponúkať ako ľuďom, tak prírode, čo najalternatívnejší zdroj pohonu. Cez elektrinu po hybridy. Chcete poznať výhody a nevýhody kúpy? Nech sa páči…

elekto auto

Elektrické autá
Globálne otepľovanie je čoraz väčší problém našej spoločnosti. Nikdy nie je neskoro sa začať stavať zoči-voči tejto nepríjemnosti. Obyčajné vozidlá svojimi emisiami poznačujú celý ekosystém. Elektrické autá nevypúšťajú žiadne nečistoty, na druhej strane pri ťažení lítia do batérií sa čiastočne tiež ničí životné prostredie.
Keď sme pri pohonných látkach, elektrické auto môžete logicky dobiť iba pomocou batérie. Neexistuje žiadny náhradný zdroj, takže ak vám auto zastaví v strede cesty, nepohnete ním! Nabíjacie stanice sa snažia rozšíriť, nostále je ich málo. Môže sa však stať, že auto bude mať rýchlonabíjačku, ako súčasť vybavenia. Variant týchto áut je čoraz viac, no v tejto dobe dobíjanie býva zväčša zdĺhavé, takže môže trvať dlhé hodiny. Okrem toho je možné, že auto bude schopnénabíjania iba niekoľkokrát.

Elektrické autá však oplývajú aj inými výhodami a to je napríklad ich tichosť a servis, ktorý je jednoduchší, v porovnaní s bežnými automobilmi.
Cenatýchto vozidiel je však pre mnohých vzdialená anedostupná.
Hybridné modely áut

Takýto názov áut naznačuje, že ide o skĺbenie dvoch foriem pohonu. Auto môže teda fungovať aj na dva spôsoby- palivo a elektrina. Ide o klasické hybridy. Plug-in hybridy je treba dobíjať elektrinou, rovnako ako elektrické, no potrebný je aj benzín alebo nafta. No nemajte strach, sú samozrejme o dosť viac prijateľnejšie pre životné prostredie, no nie tak nezávadné ako čisto elektrické. Výhoda je aj tá, žepokiaľ vám palivo dôjde, stále máte záložný zdroj a to elektrinu.
Funguje to zhruba asi tak, že pri štarte auto úsporne čerpá práve elektrický zdroj. Pri zvýšení rýchlosti sa prepne automaticky na spaľovací.
Nevýhody sa znova týkajú ceny, ktorá je vyššia. Servis týchto áut môže byť tiež drahšia záležitosť, ceny sú prosto vyššie, než u klasických alebo elektrických áut.

nabíjení
 
Každopádne, či si zvolíte tento štýl napomáhania našej planéte, je na vás. Autá sú práve niečo bez čoho si už mnohý nevieme predstaviť život. No okrem toho, že nám ho uľahčujú, značne nám aj škodia. Dnešné technológie sa rozvíjajú veľkými krokmi a veríme, že hlavne elektrické autá sa stanú dostupnejšími a tým sa nám naskytne nový a čistejší svet.