Zima bola náročná nie len pre ľudí, ale aj pre prírodu. Každá jedna záhrada si zaslúži vašu starostlivosť v podobe jarných rituálov, ktoré vám zaručia krásny trávnik po celú sezónu. No trávnik sa musí po zime tiež zregenerovať. Treba mu zadovážiť živiny, ktoré po mrazoch a snehu potrebuje.

sekačka

Či už ste sa rozhodli si vybudovať nový trávnik alebo si dávate dokopy ten minuloročný, v oboch prípadoch treba dodržiavať tieto všeobecné postupy.
Trávnatú plochu by ste mali na začiatok vyčistiť, od kameňov, buriny, nečistôt a starej odumretej trávy. Vertikuláciou, čiže prevzdušňovaním pôdy zabezpečíte to, že sa váš trávnik zregeneruje a bude vám pekne neskôr postupne zarastať. Musíte odstrániť odumretú vrstvu na povrchu, ktorá je po vegetácii nepriepustná a tak tráva nedostáva dostatok vody a živín. Robíme to s vertikulačnými hrabľami. Na trhu sú dostupné buď klasické manuálne alebo elektrické.

Prevzdušňovanie je dôležité robiť pravidelne po zime ak teda sa o váš trávnik staráte pravidelne a venujete sa mu. To že to nebudete robiť opakovane aj počas roka sa prejaví v tom, že sa vám na tráve tvoria fľaky, trávnik postupne redne a stráca plynulú zeleň.

Keď sme vykonali tento prvý úkon, ďalej postupujeme tak, že dodáme trávniku potrebné živiny pomocou hnojiva. Granulovane formy hnojiva majú jednoduché použitie. Hneď po vertikulácii rozsypete pomocou rúk po ploche hnojivo, ktoré sa za pomoci dažďa alebo vášho zavlažovania rozpusti.

Po týždni nasleduje posledný krok ozdravnej kúry pre vás trávnik a to je dosev trávnatej zmesi, buď na celú plochu alebo jednoducho ju zasejete tam kam je potrebne. Ideálna je zmes na obnovenie existujúceho trávnika, taktiež sa odporúča používať výrobky do záhrady od jedného rovnakého výrobcu.

trávník

Neskôr keď váš nový koberec zazelenie je dôležité ho taktiež pravidelne kosiť. Jeho rast ovplyvňuje nie len výrobca, ale aj počasie. Každopádne sa vám vaše úsilie vráti v tom, že vaša záhrada vám bude robiť radosť celú sezónu.