Ford nechce byť prvou spoločnosťou, ktorá ponúka verejnosti autonómny  automobil, chce byť v prvom rade značka, ktorá je najviac spájaná so synonymom slova dôvera. To sú slová, ktoré spoločnosť vyslovila vo svojej správe o bezpečnosti jazdy, ktorú vydala americkému ministerstvu dopravy vo štvrtok. V správe taktiež popisuje technológiu a postupy, ktoré Ford používa na bezpečnú prevádzku svojho vozového parku autonómnych skúšobných vozidiel.

auto

Verejnosť nie je príliš naklonená
Príliš obozretný prístup spoločnosti Ford by im mohol pomôcť zvíťaziť nad potenciálnymi zákazníkmi. Spotrebitelia sú totiž po niekoľkých haváriách, ktoré autonómne vozidlá spôsobili, skeptickí, pokiaľ ide o auto-riadenie automobilov. Väčšina stále preferuje tradičné automobily, teda ľudských vodičov. V súčasnosti však automobilové spoločnosti robia kroky, aby zdôraznili svoj záväzok voči bezpečnosti predtým, než uvedú svoje vozidlá na skeptickú verejnosť.

Dôvera zo strany zákazníkov je pre Ford prvoradá
Ford sa domnieva, že vývoj vozidiel s autonómnym pohonom nie je len o technológii – ide o získanie dôvery ich zákazníkov, ktorí ich budú nakoniec používať. Ako sa vyjadrila generálna riaditeľka spoločnosti Ford, spoľahlivosť a skúsenosti, ktoré technológia umožní, sú kľúčovými piliermi rozvoja dôvery. Tento bod je zdôraznený v samotnom dokumente, v ktorom Ford zdôrazňuje svoj pomalý a stabilný prístup. "Nie sme na závode, aby sme boli prvý, kto ponúkol autonómne riadenie vozidiel pre verejnosť," hovorí spoločnosť.

ford

Spoločnosť Ford zdvojnásobila svoje investície do mobility, získala niekoľko poskytovateľov prepravných softvérov a začala s vlastným inkubátorom v štýle Google X pre svoje výskumné a vývojové projekty. Minulý mesiac to odštartovalo nový subjekt nazvaný Ford Autonomous Vehicles LLC. Spoločnosť v súčasnosti testuje svoje vozidlá s vlastným pohonom a plánuje začať s výrobou auta bez volantu a pedálov, ktoré sa  plánuje začať v roku 2021.