Ak si bol/a na internáte už počas strednej školy, tento článok veľmi nepotrebuješ. Týka sa to najmä tých, ktorých to čaká tento rok prvýkrát. Zvyknúť si na to, že už nebudeš spať pod strechou svojich rodičov, rozlúčiť sa so svojou mäkkučkou posteľou a tým, že keď si ráno vstal/a, v komode ťa čakali čerstvo vypraté ponožky. Čo však prináša život na internáte?
Nové mesto – pokiaľ si iného mesta, alebo dokonca z dediny, priprav sa, že veľké mestá prinášajú úplne iný život. Množstvo zhonu, veľa ľudí, iná doprava a často aj úplne iné počasie.

zámek

Komfort – už to nebude to, čo to bývalo doma. Pravdepodobne sa o izbu budeš musieť deliť s ďalšími dvoma, alebo jednou osobou. Na to si možno už bol/a zvyknutý/á doma, pokiaľ si mal/a izbu so súrodencami, rozdiel je však v tom, že týchto ľudí nebudeš vôbec poznať. Nech ťa neprekvapí, ak sa budú rozprávať do tretej rána, zatiaľ čo ty sa budeš snažiť zaspať. Pamätaj však, že je to aj tvoja izba a je rozumné zaviesť isté pravidlá, ktoré budete dodržiavať, aby ste si vyšli v ústrety.

Súkromie – malé, alebo skoro žiadne. Presne tak. Internátny život spočíva v tom, že sa o izbu a zvyčajne aj o bunku delíš s inými ľuďmi. Na sprchu si musíš počkať a ak ti občas zmizne z chladničky jogurt, nelám si nad tým hlavu.
Povinnosti – poriadok treba udržiavať a to znamená, že ani teba neobíde umývanie dlážky, vysypanie smetí, či občasné utretie prachu.

ložnice

Financie – ak sa blízko tvojho internátu nachádza jedáleň s primeranými študentskými cenami, je to len super. Určite sa ti nechce každý deň vyvárať a špagety, či iné rýchle jedlá ťa čoskoro omrzia. Musíš sa naučiť s peniazmi hospodáriť a nemíňať na zbytočnosti. Kúpiť len to, čo vieš, že sa ti naozaj zíjde.
Pokoj – kým si zvykneš na okolitý hluk mesta, nočné hýrenie ostatných študentov a spolubývajúcu, ktorá každú noc vyvoláva s frajerom, prebdieš mnoho nocí. Na prednáškach ráno budeš do seba liať kávu a tvoje oči sa nebudú vedieť otvoriť pri styku s denným svetlom. Nič sa však neboj, mesiac, dva a ty sa tam určite udomácniš.