Častá debata krčmových odborníkov ale aj zainteresovaných motoristov… Plechové disky vs hliníkové disky a ich schopnosti odolávať nástrahám slovenských ciest. Ktoré sú pevnejšie, odolnejšie, tvrdšie, krehkejšie? Všeobecný názor z pozorovania okolia je taký, že ak chcete “pracanta, vhodného aj do zimných podmienok”, sú tu plechové disky. Pre ostatných, ktorí sa chcú s autom parádiť, vymysleli hliníkové a zliatinové disky. Slangovo sa im vraví aj elektróny. Ono je to totiž trochu inak a trochu naopak. Základné výhody a nevýhody jednotlivých typov diskov si preberieme v nasledujúcich riadkoch. Dilemu, či sú pevnejšie oceľové plechové disky vs hliníkové disky rozlúšti poriadny lis… Ako porovnanie dopadlo?

koleso, pneumatika

Plechové disky
Ich výhodou je cena, tradične sú podstatne lacnejšie kvôli použitým materiálom, technike výroby a univerzálnemu vzhľadu. Oproti hliníkovým diskom sú však ťažšie. Zavesenie kolies sa musí popasovať s vyššou neodpruženou hmotnosťou, čo priamo vplýva na jazdné vlastnosti a komfort. Nevýhodou je univerzálny vzhľad, ktorý špatí dizajn auta. Aj preto ich väčšinou nájdeme len v základných výbavách áut nižšej triedy. Mnohí motoristi im dávajú prednosť v zimných podmienkach a hliníkové disky používajú naopak v lete. Niektorí v domnení, že plechové disky vydržia viac, iní majú logickejšiu odpoveď v podobe ceny, možného poškodenia a oškrenia drahších diskov v zimnom období alebo lepšou ochranou bŕzd pred posypovým materiálom (soľ, kamienky..).

auto-tires-2615412_960_720

Hliníkové disky
“Elektróny” sú najčastejšie vyrobené zo zliatiny hliníka, hovorí sa im aj zliatinové disky. Nielen, že lepšie vyzerajú, ale nesú so sebou množstvo výhod. Drvivá väčšina hliníkových diskov Ronal je ľahšia ako oceľové plechové disky, s čím súvisia lepšie jazdné vlastnosti. Navyše, vzhľad auta nimi môžete povýšiť o pár levelov, nie nadarmo sa hovorí že “kolesá robia auto”. Sú však drahšie a pri poriadnej rane nesú so sebou jednu nepríjemnú vlastnosť…